KLUB PŘÁTEL KLATOVSKA : PŘEDNÁŠKA " ODHALENÁ TAJEMSTVÍ PLUTA" NA HŮRCE 2.9.2016

Nepřehlédněte

NA HŮRCE: Svatomartinský lampiónový průvod. Sobota 13. listopadu od 17.30 hodin – už tradiční podzimní akce na Hůrce pro rodiny s dětmi. Sraz účastníků lampiónového průvodu je v 17:30 hodin na parkovišti nad sokolským stadionem (přístup z Domažlické ulice). Odtud půjdeme průvodem k upravené zřícenině kostela sv. Anny na vrcholu Hůrky. Zde bude program pokračovat malým ohňovým vystoupením a bude zde možnost občerstvení. Pro zájemce bude připraven oheň k opečení vuřtů. 

 

Přednáška " Odhalená tajemství Pluta" na Hůrce 2.9.2016

V areálu na Hůrce proběhla 2.září přednáška ředitele Hvězdárny a planetária v Plzni Lumíra Honzíka. Jeho kolegové dovezli také několik hvězdářských. dalekohledů.

 

 Přednáška byla o Plutu, dříve označovanému jako poslední planeta naší sluneční soustavy. Hlavně ale pak o americké sondě New Horizons, která odstartovala v r.2006, v únoru r.2007 proletěla kolem Jupitera a pak byla uvedena do stavu hibernace. V r.2014 pak byla probuzena a  v červenci 2015 prolétla v min.vzdálenosti 10.000 km kolem Pluta.

    

 Snímky Pluta a jeho měsíce Charon pořízené sondou ohromily celý svět. Nyní již sonda letí do oblasti "transneptunických" těles a dál až za okraj naší sluneční soustavy. Pracovníci planetária postavili na plošině rozhledny dalekohledy. Nejdříve jsme si prohlédli zapadající slunce i s jeho skvrnami. Po setmění byl vidět do ruda zbarvený Mars a také krásný Saturn i s jeho prstenci. 

                                                     


Design: Libor Nebeský, Web & hosting: ŠumavaNet.CZ