KLUB PŘÁTEL KLATOVSKA : PŘEDNÁŠKA " ODHALENÁ TAJEMSTVÍ PLUTA" NA HŮRCE 2.9.2016

Nepřehlédněte

NA HŮRCE: Rej čarodějnic a májová veselice na klatovské Hůrce – Sobota 30. dubna 2022 od 17:00 hodin v upravené zřícenině kostela sv. Anny. Podvečerní program (soutěže pro děti v maskách i bez nich) začíná v 17 hodin. Následně je připraven program pro dospělé s hudbou. Projdeme také očistným ohněm a spálíme čarodějnici na ohništi.

  

 

Přednáška " Odhalená tajemství Pluta" na Hůrce 2.9.2016

V areálu na Hůrce proběhla 2.září přednáška ředitele Hvězdárny a planetária v Plzni Lumíra Honzíka. Jeho kolegové dovezli také několik hvězdářských. dalekohledů.

 

 Přednáška byla o Plutu, dříve označovanému jako poslední planeta naší sluneční soustavy. Hlavně ale pak o americké sondě New Horizons, která odstartovala v r.2006, v únoru r.2007 proletěla kolem Jupitera a pak byla uvedena do stavu hibernace. V r.2014 pak byla probuzena a  v červenci 2015 prolétla v min.vzdálenosti 10.000 km kolem Pluta.

    

 Snímky Pluta a jeho měsíce Charon pořízené sondou ohromily celý svět. Nyní již sonda letí do oblasti "transneptunických" těles a dál až za okraj naší sluneční soustavy. Pracovníci planetária postavili na plošině rozhledny dalekohledy. Nejdříve jsme si prohlédli zapadající slunce i s jeho skvrnami. Po setmění byl vidět do ruda zbarvený Mars a také krásný Saturn i s jeho prstenci. 

                                                     


Design: Libor Nebeský, Web & hosting: ŠumavaNet.CZ