KLUB PŘÁTEL KLATOVSKA : VÝLET DO PETROVIC 24.9.2017

Nepřehlédněte

 DEN ZEMĚ: Úklid městského parkuSobota 14. dubna od 9 hodin – tradiční brigáda v Mercandinových sadech v Klatovech ve spolupráci s Technickými službami města Klatovy v rámci připomenutí Dne země. Sraz účastníků je v 9 hodin u kolonády v parku. Veškeré potřebné nářadí dostanete na místě (hrabání listí, vytrhávání plevele). Závěr cca ve 13 hodin. Můžete přijít třeba i na hodinu. Akce je určena pro všechny zájemce, kteří mají chuť přiložit ruku k dílu.

NA HŮRCE: Rej čarodějnic a májová veselice - Pondělí 30. dubna od 18 hodin - tradiční akce klubu, kterou pořádáme pro veřejnost každoročně na vrcholu Hůrky. Podvečerní program (soutěže pro děti v maskách i bez nich) začíná v 18 hodin. Následně je připraven program pro dospělé s hudbou. Projdeme také očistným ohněm a spálíme čarodějnici na ohništi.

 


 

 

Výlet do Petrovic 24.9.2017

Nejdříve jsme došli kolem bývalé renesanční tvrze v Petrovicích na mírné návrší ke kapli sv.Vojtěcha. Je to nevelká, raně gotická stavba upravovaná v 18.stol. barokně.Na věži je zvon z r.1710 se znakem rodu Kokořovců. Zajímavý je také malovaný kazetový strop – lidová práce ze 17.století. Z kazatelny nám vyprávěl pan Suda, rodák z nedalekých Němčic, několik historek z dějin Petrovic. Venku u jižní stěny kaple leží velký kámen tradovaný jako lože sv.Vojtěcha.

 

Pak jsme se vydali do lesa nad Petrovicemi , na místo zvané Lázeň. Zde již odedávna vyvěral pramen výborné , studené vody o které se začalo tradovat že je léčivá. Proto zde byla postavena kaplička sv.Václava. V pol.19.století pak vedle kapličky také lázně napájené léčivou vodou ze studánky. Později lázně vyhořeli a na jejich místě byla vystavěna hájenka.

 

Hostem lázní byl i František Palacký , a snad proto byl v pozdější době ve zdejších lesích odhalen „Palackého kámen“ s nápisem připomínající tuto slavnou osobnost. Snažili jsme se ještě najít v lesích bývalou vyhlídkovou terasu, známou ještě některým pamětníkům, dnes z ní zbyla jen těžko rozpoznatelné kamenné základy.

 

Nakonec jsme se vydali ještě kolem usedlosti Chudinka ke Štádlerovu mlýnu na řece Úslavě. U cesty jsou krásně opravená boží muka. Cestou domů jsme si ještě nedaleko samoty Pozorka prohlédli smírčí kámen s datem 1915. Kámen je dnes částečně povalen a stálo by určitě za to jej zase postavit.

 

 

Design: Libor Nebeský, Web & hosting: ŠumavaNet.CZ